• ورود
  • ثبت نام
  • دریافت آپلیکیشن
واحد رآکتور

واحد رآکتور بعنوان قلب تپنده و یکی از پایه های اصلی تولید در شرکت سامد متشکل از هشت رآکتور می باشد که در زمینه تولید رزین های ملامین فرمالدئید، اوره فرمالدئید، ملامین اوره فرمالدئید و اوره فرمالدئید پودری بصورت شبانه روزی فعال می باشد. استفاده از تکنولوژی روز دنیا، پرسنل مجرب و توجه به نیازهای مصرف کنندگان، این واحد را به واحدی پوبا تبدیل کرده است. ارتباط نزدیک میان واحد رآکتور و واحد تحقیق و توسعه، امکان تولید محصولات بهینه و رفع سریع مشکلات اعلام شده از سوی مصرف کنندگان را فراهم آورده است. در رآکتورهای 1، 2 و 3 رزین های اوره فرمالدئید مایع به ظرفیت 50 تن تولید می گردد که رزین حاصله پس از ذخیره در مخازن موجود، جهت پودر شدن به واحد اسپری درایر انتقال داده می شود. رآکتورهای شماره 4، 5، 6 و7 به تولید رزین اوره فرمالدئید با ظرفیت هر رآکتور 100 تن اختصاص داده شده است. در رآکتور شماره 8 تولید رزین ملامین فرمالدئید با ظرفیت 40 تن انجام می شود. فرمالین و فرم اوره (UFC) مورد استفاده در واحد رآکتور، بطور کامل در شرکت سامد تولید می گردد. چسب های تولید شده در رآکتور، در مخازن مربوط ذخیره سازی می گردند. مجموع تولید روزانه واحد رآکتتور شامل 50 تن رزین جهت پودر شدن، 60 تن ملامین فرمالدئید و 400 تن رزین اوره فرمالدئید می باشد.

واحد فرمالین

شرکت سامد با داشتن شش سایت تولیدی فرمالین و یو اف سی (UFC) و ظرفیت تولید سالیانه 250،000 تن بزرگترین شرکت تولیدی این محصولات در کشور ایران می باشد. در واحد تولید فرمالین ابتدا متانول مایع بوسیله حرارت غیر مستقیم به بخار تبدیل شده، سپس به نسبت معین با هوا مخلوط و از روی بستر کاتالیستی در دمای مشخص عبور می کند. پس از عبور مخلوط گازها از روی کاتالیست در رآکتور گاز فرمالدئید تولید می شود. فرمالدئید خروجی از رآکتور پس از سرد شدن به داخل برج جذب هدایت می شود. در اثر تماس متقابل با جریان آب، فرمالدئید موجود در گاز جذب شده و محلول فرمالین تشکیل می گردد. از آنجا که واکنش شیمیایی تولید فرمالدئید پیچیده و در عین حال خطرناک می باشد. یک سامانه پیشرفته رایانه ای با استفاده از سیستم PLC بطور خودکار فرآیند را تحت کنترل قرار می دهد. فرمالین تولید شده در واحد پس از کنترل های کیفی اولیه به مخازن ذخیره اصلی منتقل می گردد که بر حسب نیاز جهت مصارف داخلی و یا فروش به خارج از شرکت ارسال می گردد. در راستای طرح توسعه و بالا بردن ظرفیت تولید سایت هفت فرمالین در آینده نزدیک قابل بهره برداری خواهد بود.

واحد اسپری درایر

در رآکتورهای شماره 1، 2 و 3 رزین های اوره فرمالدئید مایع با ظرفیت روزانه 50 تن تولید شده که رزین حاصله پس از ذخیره در مخازن موجود جهت پودر شدن به واحد اسپری درایر انتقال داده می شود. ظرفیت تولید رزین اوره فرمالدئید پودری با نام تجاری سامینو 800 روزانه 25 تن می باشد. در این واحد ابتدا رزین مخصوص پودر توسط یک دستگاه منو پمپ به سیستم Automizer که از نوع چرخشی بوده و دیسک آن حدوداٌ با سرعت 9000 دور بر دقیقه می چرخد منتقل می شود. رزین مایع با عبور از دیسک دوار اسپری شده و در برخورد با هوای داغ با دمای حدود ℃170 که توسط کوره ایجاد می شود رطوبتش گرفته و به پودر تبدیل می گردد. پودر توسط هوای سرد و خشک تولید شده ، خنک گردیده و به دستگاه بسته بندی منتقل می گردد. کلیه تجهیزات واحد تولید در رزین اوره فرمالدئید، ساخت کشور آلمان بوده و توسط یک سیستم خودکار PLC کنترل می گردد . شرایط تولید پودر در حین فرآیند تولید به صورت مستمر توسط اپراتورهای مجرب و کارآزموده اندازه گیری می گردد.

واحد تولید چسب های پایه آبی-حلالی

واحد تولید چسب های پایه آبی-حلالی همگام با تکنولوژی روز دنیا و رعایت استانداردهای جهانی در دو بخش مجزا تولیدی انواع چسب های مورد نیاز صنایع مختلف و عمومی را تولید می نماید. در بخش چسب های پایه آبی انواع چسب چوب، پارکت، صحافی، روکش HPL، دوبل ام دی اف، سلفون و چسب های با پایه آکریلیک تولید می گردد. در بخش چسب های پایه حلالی انواع چسب صنعتی، کفاشی، موکت، کفپوش، روکش پی وی سی، پی یو و مصارف عمومی تولید می گردد. ظرفیت تولید این واحد سالانه برای چسب های پایه آبی 16000 تن و برای چسب های پایه حلالی 11000 تن می باشد.در راستای برنامه طرح توسعه و با توجه به نیاز روز افزون نیاز مشتریان به چسب تلاش شده ظرفیت تولید افزایش یابد.

اتاق فرمان سایت رآکتور

اتاق فرمان در واحد رآکتور به منظور کنترل واکنش های پلیمرزاسیونی که در رآکتور انجام می شود، تعبیه شده است. از آنجا که واکنش های صورت گرفته در رآکتورها بسیار پیچیده است، حضور مهندسین متخصص و مجرب در زمینه تولید رزین و چسب، که آشنایی کافی با رفتارهای شیمیایی رزین ها را داشته باشند، بصورت مستمر در این واحد الزامی است. تکنولوژی روز دنیا در زمینه استفاده از ابزارهای (PLC) در اتاق فرمان بکار گرفته شده است که کنترل فرآیند تولید را برای پرسنل آسانتر می نماید. کنترل کلیه مسیرهای ورودی و خروجی رآکتور به صورت اتوماتیک توسط مهندسین انجام می پذیرد. مراحل تولید رزین از ابتدا تا انتها به طور کامل شامل بارگیری مواد اولیه، کنترل های دمایی، کنترل PH و تخلیه محصول بصورت آنلاین کنترل شده و همه این اطلاعات در برگه های کنترل فرآیند رزین بصورت سیستماتیک و برای هر محصول، جداگانه ثبت می گردد تا امکان دسترسی به اطلاعات هر رزین فراهم باشد. در ضمن مسیر تولید هر رزین بصورت نمودار در رایانه ثبت می شود.